W klinice weterynaryjnej AniCura Legwet zespół specjalistów pod kierunkiem dr n. wet. Krzysztofa Zdeba, przy wsparciu merytorycznym kardiochirurga dziecięcego dr Michała Buczyńskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził udaną operację ratującą życie 9-miesięcznemu kotu. Dr hab. Olga Szaluś-Jordanow profesor SGGW stwierdziła u kota kanał przedsionkowo-komorowy. Leczenie zachowawcze nie przyniosło poprawy klinicznej. Długotrwała współpraca pani profesor z dr Krzysztofem Zdebem a także z dr Michałem Buczyńskim zaowocowała współpracą wieloośrodkową i przeprowadzeniem zabiegu zwężenia pnia płucnego. Kot 9 miesięcy po operacji jest w bardzo dobrej kondycji klinicznej. Wartym podkreślenia jest również fakt, że kot nie przyjmuje leków kardiologicznych.
Klinika Weterynaryjna AniCura Legwet z radością informuje o niezwykłym osiągnięciu w medycynie weterynaryjnej – udanej operacji ratującej życie 9-miesięcznemu kotu z ciężką, rzadką, wrodzoną wadą serca.
Pod kierunkiem dr n. wet. Krzysztofa Zdeba, zespół specjalistów z kliniki weterynaryjnej AniCura przeprowadził operację bandingu tętnicy płucnej u pacjenta dr hab. Olgi Szaluś-Jordanow. Pacjent ma stwierdzoną ciężką wadę wrodzoną serca w postaci kanału przedsionkowo-komorowego. Leczenie zachowawcze nie przyniosło poprawy. Pacjent pomimo leczenia farmakologicznego rozwinął duszność i masywne wodobrzusze. Dzięki współpracy wieloośrodkowej zaproponowano przeprowadzenie operacji założenia opaski zwężającej pień płucny. Jest to leczenie rutynowo wykorzystywane w medycynie ludzkiej ale jego wykorzystanie w medycynie weterynaryjnej jest opisane jedynie w nielicznych publikacjach. Operację przeprowadzono ze wsparciem merytorycznym kardiochirurga dziecięcego dr Michała Buczyńskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Choć sam dr Buczyński, zgodnie z przepisami, pełnił wyłącznie rolę konsultanta, jego wiedza znacząco wpłynęła na ostateczny przebieg operacji i wybór najlepszych rozwiązań medycznych.
W dniu operacji, która miała miejsce w klinice AniCura, zespół lekarzy weterynarii podjął działania mające na celu stabilizację stanu zdrowia kota. Przed zabiegiem wykonano punkcję jamy brzusznej podczas której uzyskano 0.5 litra krwistego płynu, zastosowano leki moczopędne i tlenoterapię. Dzięki ich doświadczeniu i współpracy w trakcie skomplikowanej procedury, operacja zakończyła się sukcesem. Po trzech dniach hospitalizacji oraz dokładnym monitorowaniu stanu zdrowia, kot szybko doszedł do siebie i wrócił do swoich opiekunów.
Takie zabiegi są rutynowo wykonywane u ludzi, ale rzadko podejmowane u zwierząt domowych. Wymaga to zaawansowanej wiedzy weterynaryjnej oraz precyzyjnego podejścia chirurgicznego. To ogromny krok naprzód w leczeniu zwierząt z wadami serca, zaznacza dr n. wet. Krzysztof Zdeb.
Trzy tygodnie po operacji, kontrolne badanie echokardiograficzne wykazało znaczną poprawę. Obecnie kot jest 9 miesięcy po operacji, w doskonałej kondycji, nie przyjmuje żadnych leków, a jego właściciele cieszą się jego pełną aktywnością.
Ta wyjątkowa historia jest dowodem na to, jak ważna jest interdyscyplinarność w medycynie weterynaryjnej oraz jak współpraca specjalistów może ratować życie naszych pacjentów.
Kontakt dla mediów:
Anna Koziarek
Head of Marketing AniCura CEE
anna.koziarek@anicura.pl